MAJOWE ŚWIĘTA POLAKÓW.  PAMIĘTAJMY!

Kochani uczniowie,

przed nami ważne dni, w których odrywamy się od nauki i pracy.

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany
1 Maja to międzynarodowe święto ludzi pracujących. Obchodzone było niegdyś corocznie (począwszy od roku 1890), poprzez udział w w masowych pochodach i wiecach. Datę pierwszego maja wybrano dla uczczenia rocznicy wybuchu strajku robotników amerykańskich w Chicago, w 1886 r. W latach „zimnej wojny” stało się okazją do manifestowania potęgi militarnej państw socjalistycznych oraz ogromu poparcia społecznego dla rządów komunistycznych. Ze względu na przymusowy charakter świętowania uległo deprecjacji. W czasach Solidarności było okazją do wyrażania sprzeciwu i niezadowolenia społecznego z  ówczesnej sytuacji politycznej oraz gospodarczej kraju. Organizowano alternatywne pochody, dochodziło do zamieszek i krwawych starć z milicją.

2 MAJA – ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest świętem wyjątkowym i powszechnym. Zostało wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004 roku. Związane jest z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ma na celu propagowanie odrębności terytorialnej, historycznej i kulturowej naszego kraju. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony, jako Dzień Polonii
i Polaków za Granicą.

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Ta ustawa zasadnicza miała na celu naprawę Rzeczypospolitej. Znosiła "liberum veto i wolną elekcję, przywracała dziedziczny tron, przyznawała prawa mieszczaństwu, brała w opiekę chłopów. Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało
w 1919 roku. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zaczęły zwalczać pamięć
o święcie: zabroniono jego obchodów, a w 1951 r. oficjalnie je zniesiono. Wszelkie próby manifestowania w tych dniach były tłumione przez milicję. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało dopiero w 1990 roku, a pierwsze uroczyste obchody odbyły się na Placu Zamkowym w obecności ówczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Od tamtej pory święto to obchodzone jest bardo okazale.

Z powodu pandemii, obchody 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
z pewnością będą miały inny niż zwykle charakter.

 

Nasze propozycje na majowe święta:

  • Nie zapomnijmy o wywieszeniu flagi!
  • Zaśpiewajmy wspólnie z rodziną pieśni patriotyczne!

http://archiwum.bibliotekapiosenki.pl/static:Spiewnik_Polaka

            https://www.spiewnikniepodleglosci.pl/

            http://www.zaspiewajmy.pl/

  • Wyruszmy na wirtualną wycieczkę do muzeum.
    Wydawnictwo GWO zaprasza na ciekawy seans. W filmie z cyklu Labirynty sztuki dr Hubert Bilewicz opowie o obrazie Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku i o tym, dlaczego dzieła artysty spełniały funkcję pocieszycielską.

https://labiryntywiedzy.gwo.pl/labirynty-na-probe-p4261

/film będzie dostępny do 03.05.2020 r., do godziny 24:00/

  • Weźmy udział w konkursie DO HYMNU!# zostańwdomu

https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/konkurs-do-hymnu/aktualnosci/zostan-w-domu-konkurs