Muzeum Inżynierii Miejskiej w Karkowie
Dnia 17.05.2018 r. uczniowie klasy V i VI wzięli udział w wycieczce z projektu unijnego do Krakowa. Najpierw odwiedzili Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie uczestniczyli w warsztatach pt. „Magia w kuchni” i „Budujemy poduszkowiec”. Poprzez udział w doświadczeniach z różnymi produktami, które niezbędne są w każdej kuchni, dzieci dowiedziały się jak zmieścić jajko w butelce z wąską szyjką. Ponadto sprawdzały jaki kolor ma sok z czerwonej kapusty i co lubią drożdże. Na zakończenie zajęć uczestnicy zajęć nauczyli się, w jaki sposób można wykonać niegroźny wulkan, korzystając z domowych zapasów. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i znajomością prezentowanych zagadnień za co prowadząca zajęcia nagrodziła ich słodkimi upominkami.
Starsi uczniowie poznali sposób budowy i działanie poduszkowca oraz sprawdzili jak można się unieść na skonstruowanym przez siebie modelu. Zwiedzanie stałej wystawy w Muzeum Inżynierii Miejskiej dostarczyło uczniom niezapomnianych przeżyć. Największą atrakcją okazały się wirtualne okulary trójwymiarowe oraz rozmowa z robotem. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po ogrodzie doświadczeń, gdzie razem z przewodnikiem zgłębiliśmy tajemnice fizyki, matematyki i przyrody.
Dzięki takim projektom nasi uczniowie mogą poznawać nowe, ciekawe miejsca oraz rozwijać swoje zainteresowania.
Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie
Zajęcia edukacyjne w Krakowie dla uczniów klasy VII i gimnazjalistów.
W dniu 05.06.2018 uczniowie klasy VII SP, II G i III G uczestniczyli w wycieczce szkolnej w ramach projektu pt. „Kompetencje – kluczowe czynniki sukcesu”. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiedzy uczniów oraz rozwój ich umiejętności matematyczno-przyrodniczych. W pierwszym punkcie programu młodzież zwiedziła Ogród Doświadczeń im. St. Lema. Podzielona na dwie mniejsze grupy z zainteresowaniem oglądała, słuchała oraz próbowała samodzielnie wykonać różnorodne eksperymenty oraz doświadczenia akustyczne, dynamiczne i optyczne. Zajęcia plenerowe były niezwykle ciekawe i odbywały się przy pięknej , słonecznej pogodzie.
Następne zajęcia miały miejsce w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczniowie wzięli udział w wystawie interaktywnej oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej „Widmo światła”. Z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonywali wszelkie zadania matematyczne, logiczne i inne z dziedziny nauk ścisłych. Pytania, dyskusje oraz wyjaśnienia udzielane przez prowadzących zajęcia dostarczyły uczestnikom sporo nowej wiedzy, a bezpośredni udział w warsztatach i eksperymentach przyczynił się istotnie do rozwoju ich kluczowych kompetencji matematyczno-przyrodniczych.
„Orawski Park Etnograficzny” oraz Babiogórski Park Narodowy
Wycieczka klasy IV, Va i Vb
W czwartek 27.IX.2018r. uczniowie klasy IV, V a i V b wyjechali na wycieczkę do Muzeum – „Orawski Park Etnograficzny” w Zubrzycy Górnej oraz Babiogórskiego Parku Narodowego. W skansenie, dzieci zgodnie z własnymi zainteresowaniami, wzięły udział w następujących warsztatach: „Od ziarna do chleba”, „Mistrz i uczeń, czyli malarstwo na szkle”, „Orawskie zabawki szmaciane”.
Po bardzo interesujących zajęciach, udaliśmy się do Zawoi, aby zwiedzić wystawę oraz obejrzeć film na temat Babiej Góry i jej okolic. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach terenowych, podczas których mogliśmy „na żywo” podziwiać faunę i florę Podbabiogórza.
Wycieczka klasy I, II i II
W czwartek 4.X.2018r. klasy od pierwszej do trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Naprawie pojechały na wycieczkę do Zubrzycy Górnej i Zawoi w ramach projektu pt. „Kompetencje – kluczowe czynniki sukcesu”. Celem naszej wycieczki była nauka pieczenia tradycyjnego chleba i malowanie na szkle. Mieliśmy okazję również zobaczyć stary skansen (potoczne określenie muzeum na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie kultury ludowej danego regionu). Potem pojechaliśmy do Babiogórskiego Parku Narodowego. Dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta żyją w tym miejscu, jaka temperatura panuje i odświeżyliśmy naszą wiedzę o piętrach roślinności oraz uczestniczyliśmy w zajęciach w Ogrodzie Zmysłów. Wszystkim się podobało.