Święto Niepodległości

W dniu 12 listopada 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Listopadowe obchody symbolizują miłość do Ojczyzny, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność - są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń, które już odeszły. Niezwykle pomocna w wyjaśnieniu fenomenu niepodległościowego czynu jest polska pieśń patriotyczna tamtego czasu. Jest ona swoistym zapisem losu naszego narodu, szczególnym świadectwem historii Polski.

Uroczystość szkolna przebiegała z udziałem pocztu sztandarowego. Wszyscy zebrani  odśpiewali na wstępie hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.  Następnie uczniowie z klasy VI a
i  VI b zaprezentowali  się w polskim tańcu narodowym – polonezie.

Połączyła nas wszystkich piękna, patriotyczna nuta! W taki właśnie sposób świętowaliśmy kolejną rocznicę niepodległości – poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, ojczyźnie, komendancie….  Uczennice z klasy I - Ania Banik i Martynka Macioł -  wykonały piosenkę  „Co to jest niepodległość”.  Uczniowie z klasy II i III zaśpiewali utwór „Płynie Wisła”. Każda z klas IV-VIII przygotowała prezentację wybranej pieśni patriotycznej. Usłyszeliśmy m..in.: „Pierwszą Brygadę”, „Pierwszą Kadrową”, „Rotę”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”. Emilia Jopek i Marysia Kołodziej zaśpiewały
w duecie „Piechotę”. Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie pieśń „Jak długo w sercach naszych”.

Podczas akademii wysłuchaliśmy również utworów poetyckich w interpretacji szkolnych recytatorów: Piotra Wilczaka, Emilii Świętek i Zuzanny Mirek oraz wierszy patriotycznych, których autorami byli uczniowie naszej szkoły.

Na scenografię złożyły się prace plastyczne zaprojektowane głównie przez  najmłodszych kolegów i koleżanki.

Uroczystość dostarczyła nam wielu wzruszeń. Z naszych serc popłynęła pieśń prosta, szczera i żarliwa. Godnie, ale z radością uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości!