AKCJA ŻONKILE 2024

Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”
/ Marek Edelman/

19 kwietnia  2024 r. w rocznicę  wybuchu powstania w getcie warszawskim  - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej,  nasza Szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2024 zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Chcąc podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczniowie własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile i przypięli  je na znak, że #ŁączyNasPamięć o bohaterkach
i bohaterach powstania w getcie warszawskim.