Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzisiaj, 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Bardzo go to zainteresowało i stanowiło inspirację do produkcji pluszowego misia.  Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Pomimo upływu lat, zabawki te są nadal ukochanymi przyjaciółmi dzieci. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś.  Jest on najlepszym towarzyszem zabaw, powiernikiem najskrytszych dziecięcych sekretów i tajemnic. Wraz z nami przeżywa wszystkie nasze troski, pomaga rozwiązywać problemy i cieszy się naszymi sukcesami i radościami.

Z okazji tego ważnego dla wszystkich dzieci święta, przypominamy o konkursie. Można napisać wiersz o swoim ukochanym pluszaczku lub zrobić pracę plastyczną (dowolną techniką). Na prośbę uczniów termin nadsyłania fotografii prac ( na maila: jolabarglik@poczta.onet.pl) zostaje wydłużony do piątku 27 listopada 2020 r.