ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

Gdyby komuś coś się stało, podejdź i zapytaj „HALLO?”. Klęknij obok na kolanka, jak uczyła przedszkolanka. Chwyć rączkami za ramiona i poczekaj czy zawoła. Jeśli nic nie odpowiada, krzycz o pomoc – oto rada. Pochyl buzię do policzka, słuchaj chwilę, czy oddycha. Patrz czy się podnosi brzuszek, poczuj ciepło koło uszek. Zadzwoń szybko po doktora, na działania twoje pora. Jeśli nadal nic nie czujesz, do ucisków przystępujesz. Proste rączki spleć ze sobą, pochyl się nad tą osobą. Połóż na serduszko ręce i uciskaj rytm w piosence. Rób tak, póki starczy sił, a ten człowiek będzie żył!

Od najmłodszych lat staramy się uwrażliwiać na pomoc drugiemu człowiekowi, dlatego po raz kolejny obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Celem tego wydarzenia jest edukowanie społeczeństwa, a także uświadamianie, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach, gdy życie drugiej osoby jest zagrożone.

Nasze drogie przedszkolaki ze starszej grupy 5 i 6 latków uczestniczyły w zajęciach, w trakcie których poznały nowego przyjaciela "MISIA RATOWNIKA". Dzieci wspólnie z misiem utrwaliły poznane numery alarmowe, rozwiązywały ciekawe zagadki, zapoznały się z zawartością apteczki pierwszej pomocy, obejrzały ciekawy film edukacyjny oraz w praktyce ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Ciekawostką dla najmłodszych okazał się również fantom, który pojawił się w sali przedszkolnej. Mamy nadzieję, że cykl zajęć zaplanowany na najbliższy rok szkolny pozwoli wyposażyć dzieci w wiedzę i niezbędna minimum z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Elżbieta Gruca