Drodzy Rodzice i Opiekunowie naszych Uczennic i Uczniów,

Jeszcze parę tygodni temu, nikt nie wyobrażał sobie, w jaką edukacyjną podróż wspólnie wyruszymy. Wszyscy razem uczymy się, jak być ze sobą w tej trudnej sytuacji. Choć jeszcze wiele wyzwań przed nami, jesteśmy dumni z tego, co już się wydarzyło, zwłaszcza
z waszych dzieci, a naszych uczniów, którzy codziennie siadają do pracy, czytają zadane teksty, rozwiązują ćwiczenia, piszą prace i robią projekty online.

Jesteśmy wdzięczni wam, Rodzicom i Opiekunom, że wspieracie swoje dzieci w uczeniu się, że codziennie pomagacie im w pracy, ułatwiacie im dostęp do komputerów, laptopów i urządzeń mobilnych, choć często musicie te sprzęty dzielić razem z nimi – lub co gorsza – negocjować, w jakich godzinach i na jakich warunkach każde z waszych dzieci może z nich. Z własnego doświadczenia wiemy, jakie to trudne. My, też codziennie spędzamy długie godziny przed ekranem, by przygotować się do pracy w następnym dniu i tygodniu.

Wierzymy, że najważniejsze w tej chwili jest bezpieczeństwo waszych dzieci i  rodzin, a także dbanie o psychiczną równowagę, w tym równowagę między czasem nauki, a czasem na wspólne bycie ze sobą, czytanie, oglądanie filmów, a nawet aktywność fizyczną. Dlatego prosimy o dalsze wspieranie dzieci w nauce, ale z zachowaniem zasad “higieny i ograniczeniem czasu spędzanego przed ekranem.

Pragniemy Państwa uspokoić – to wyjątkowy czas i wyjątkowa próba, dlatego zachęcając do nauki, zapewniamy równocześnie, że osiągnięcia uczniów będą doceniane i oceniane w wyjątkowy sposób. Liczy się to, czy dzieci podejmują zadania i wyzwania, które stawia przed nimi zdalna edukacja, mniejsze znaczenie ma teraz to, ile dobrych odpowiedzi udzielą i na ile procent rozwiążą test. I tak prawdopodobnie większość trudnych tematów trzeba będzie powtórzyć, gdy wreszcie wszyscy wrócimy do szkoły. Zrobimy też wszystko, by niezawinione przez uczniów nierówności w dostępie do sieci i komputerów wyrównać po powrocie do szkoły.

Szkoła ma obowiązek realizacji podstawy programowej, dlatego wiele tematów i zadań może być dla uczniów trudnych i niezrozumiałych. Bo nic nie zastąpi lekcji w klasie i dobrego nauczyciela, który może na bieżąco wyjaśniać nowe pojęcia, wzory i sposób rozwiązania problemów, zawartych w podstawie, podręcznikach czy materiałach przesyłanych on-line. Zachęcamy, byście Państwo zobaczyli, czego uczą się wasze dzieci i sami docenili ich wysiłek. Zachęcamy też, by dzieci, które nie są w stanie czegoś zrozumieć czy rozwiązać, komunikowały się na bieżąco z nauczycielami i prosiły o pomoc. Jeśli macie Państwo poczucie, że zadań jest za dużo, wy także możecie skontaktować się z nimi lub zgłosić problem przeciążenia dzieci wychowawcy klasy.

Zachęcamy do kontaktu mailowego, a nawet telefonicznego. Zgłaszajcie problemy i własne pomysły na komunikację, pytajcie i komentujcie to, co dzieje się z waszymi dziećmi. Wysyłajcie maile i smsy, dzwońcie i piszcie swoje uwagi. Proście o pomoc waszemu dziecku, jeśli jest ona potrzebna.

Nasz wspólny priorytet to zdrowie waszych dzieci i rodzin. Bądźmy ze sobą w kontakcie. Bądźmy w tej sytuacji razem.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Naprawie

Barbara Gruca