WYJĄTKOWA SKARPETKA

WYJĄTKOWA     SKARPETKA

Już w najbliższy poniedziałek 21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosna, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje ONZ. Data nie jest przypadkowa, ponieważ wada genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z wystąpieniem w 21 parze trzeciego chromosomu- stąd 21 marca. Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji.

Nie wszystkie dzieci mogą komunikować się za pomocą mowy, ale wszystkie dzieci bardzo tego chcą. Na szczęście istnieją metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej, które w inny sposób pozwalają wyrazić myśli, porozmawiać z kimś, uczestniczyć w zabawie. Dzieci używają gestów, obrazków lub liter, które zastępują im słowa.

Solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa, uczniowie naszej szkoły włączyli się w organizowaną przez OREW Juszczyn akcję "Wyjątkowa skarpetka". Pod kierunkiem wychowawców przedszkole, klasy I- III oraz grupa uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe wspólnie stworzyła 12,5 m sznur różnobarwnych skarpet. 104 skarpety to piękny efekt tolerancji i znak, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W AKCJĘ "WYJĄTKOWA SKARPETKA"!