Szczepienia przeciw HPV

Od 1 września 2024 r. powszechny program szczepień przeciw HPV został rozszerzony i obejmuje teraz dzieci od 9. do 14. roku życia. Zmiany umożliwiają również wykonanie szczepień we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne, jak też realizację szczepień przez POZ w szkołach podstawowych.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców jest prowadzony w Polsce od 1 czerwca 2023 r. Program realizuje cele Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) na lata 2020-2030, zgodnie z którą do końca 2028 r. przeciw HPV powinno się zaszczepić przynajmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. Jednak do tej pory z programu skorzystało zaledwie około 20% uprawnionych osób.

Jedną ze zmian, która ma na celu zwiększenie dostępności do szczepień przeciw HPV jest obniżenie od 1 września br. wieku osób uprawnionych do szczepienia w ramach programu z dzieci po ukończeniu 11. roku życia na dzieci po ukończeniu 9. roku życia.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), przez infolinię pod numerem telefonu +48 800 100 101 (w godzinach od 8:00 do 18:00), przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz przez aplikację mojeIKP.