Spotkanie z historykiem

W dniu 1 października w  murach naszej szkoły historyk dr Piotr Sadowski spotkał się z młodzieżą z klas VII– VIII. Wygłosił wykład pt. „Jordanów 1939– historia i pamięć.”, w którym przedstawił przygotowania wojenne obejmujące m.in. fortyfikowanie odcinków obrony  oraz wydarzenia rozgrywające się w  pierwszych dniach września 1939 r. w okolicach  Jordanowa. Tereny te bowiem  na początku wojny były miejscem bohaterskich
i zaciekłych walk z Niemcami. Prelegent, będący badaczem i znawcą tematu, w bardzo ciekawy sposób mówił o działaniach taktycznych walczących stron. Zaprezentował liczne fotografie z własnych zbiorów oraz mapy obrazujące wydarzenia, o których opowiadał. Przypomniał nazwiska  bohaterów bitwy pod Jordanowem odznaczonych Orderem Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Walecznych. Dokonał także bilansu poniesionych strat. Z pewnością była to niezwykła lekcja historii, która zapadnie uczniom głęboko w pamięć.