Oświęcim

W dniu 30 października 2019 r. uczniowie klasy 7 i 8 wybrali się wraz z wychowawcami na wycieczkę do  Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Wadowic. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach.

Na początku, jeszcze przed bramą obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, zatrzymaliśmy się, aby wysłuchać małego wykładu naszej Pani Przewodnik. Poznaliśmy kilka faktów z historii oświęcimskiego obozu, a także losy napisu „Arbeit macht frei”. Przechodząc z bloku do bloku, mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia,  w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodnik pokazał nam także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Naszą uwagę przykuły dawne piece krematoryjne.

Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym, zapalając znicze.

W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także    o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Ta niezwykle przejmująca lekcja historii była podyktowana potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocaleni z Holokaustu.

W  drodze powrotnej, odwiedziliśmy również Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Mieliśmy okazję posmakować słynnych wadowickich kremówek oraz zwiedzić Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Po muzeum oprowadzała nas niezwykle sympatyczna siostra zakonna. Mogliśmy obejrzeć pamiątki z różnych okresów życia naszego wybitnego rodaka. Zwiedzaniu towarzyszyły pokazy multimedialne dokumentujące doniosłe lub dramatyczne chwile związane z Papieżem Polakiem.

Po wyczerpującej i pełnej zadumy lekcji historii udaliśmy się w drogę powrotną.  Jesienna, mroźna już aura z pewnością skłoniła uczestników wycieczki do refleksji i zadumy nad życiem ludzkim.