NARODOWE CZYTANIE

W dniach 10 i 13 września 2019 roku uczniowie klasy VII i VIII Zespołu Szkolno - Przedszkolnego brali udział w corocznej akcji: Narodowe Czytanie. To społeczna kampania promująca czytelnictwo. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wybrane na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje sto lat dziejów Polski. Są to:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  1. Katarynka – Bolesław Prus
  2. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  3. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  4. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  5. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  6. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Te teksty zawsze były utworami na wskroś polskimi i na trwałe wpisały się w historię polskiej literatury. Do tej pory czytaliśmy już powieści, dramaty. Tym razem przyszła kolej na nowele reprezentujące różne style i różny język. W tegorocznej edycji nasi uczniowie wybrali lekturę pt.: „Dym” M. Konopnickiej, która opowiada tragiczną historię młodego Marcysia – kotłowego oraz „Katarynkę” B. Prusa – wzruszającą opowieść o prozaicznym marzeniu pewnej niewidomej dziewczynki. Z niezwykłą uwagą i skupieniem śledzili losy bohaterów. Akcję rozpoczęto krótkim wstępem nawiązującym do biografii M. Konopnickiej i B. Prusa oraz epoki, w której tworzyli autorzy nowel.