W tym roku przypada 70. rocznica zamordowania członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz 10. rocznica ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Jest ono wyrazem hołdu za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.
Zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia montażu słowno–muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy VIII, pod kierunkiem p. R. Bednarz i p. E. Dyrdy. Oddajmy hołd członkom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale walczyli o wolną Polskę!
W ramach obchodów święta zachęcamy również do zapoznania się z pieśniami z internetowego śpiewnika zaspiewajmy.pl, które towarzyszyły niezłomnym w czasach walki o wolną Polskę:
https://www.nck.pl/aktualnosci/1-marca-narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych
Przypominamy, że również na terenie naszej gminy (w Osielcu) jest pomnik Żołnierza Niezłomnego - majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.