XX SPOTKANIA EUROPEJSKIE W NAPRAWIE

W dniu 21 lutego 2023 r. w ramach XX Spotkań Europejskich uczniowie
z klasy VIII  pod kierunkiem nauczycielki  p. E. Dyrdy wspólnie z  rówieśnikami ze szkół
w Jordanowie, Łętowni i Toporzysku oraz ich opiekunami realizowali kolejny, II etap  międzyszkolnego projektu edukacyjnego. Temat przewodni brzmiał:

„ PATRONI ROKU 2023 – WISŁAWA SZYMBORSKA”

Senat Rzeczypospolitej Polskiej postanowił ustanowić 2023 rok Rokiem Wisławy Szymborskiej, mając nadzieję, że będzie to doskonała okazja do pełniejszego zaprezentowania postaci poetki i jej twórczości oraz do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie.  Senatorowie przypomnieli również, że w 1996 r. Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. W 2023 roku przypada także 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej.

W części edukacyjnej spotkania uczniowie naszej szkoły przedstawili przygotowaną prezentację multimedialną o życiu i twórczości poetki, która posłużyła później do wykonania   opracowanych dla szkolnych drużyn zadań konkursowych (quiz, krzyżówka, literacki detektyw). Uczniowie tworzyli również lepieje, czyli  krótkie, jednozdaniowe, często nonsensowne, groteskowe wierszyki, standardowo składające się z dwóch wersów. Lepiej, zwany inaczej lepiuchem to tylko jedna z wielu krótkich, ironicznych form stosowanych przez noblistkę.

Po słodkim poczęstunku, integracyjną część projektu rozpoczęto tradycyjnie wspólnym wykonaniem „Tańca Belgijskiego”.  Następnie, zebrani z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w kolejnych grach i zabawach. Teraz z niecierpliwością oczekujemy spotkania, którego gospodarzami będzie młodzież z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łętowni.