Sprzątanie świata

Sprawozdanie z akcji „ Sprzątanie Świata”

w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Naprawie

w dniu 26 września 2019r.

Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów
i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

26 września 2019 roku uczniowie Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Naprawie już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Wszystkie klasy oraz dzieci z przedszkola miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki, pozytywnie zmotywowani szczytnym celem wyruszyli na wielkie sprzątanie. Pod nadzorem nauczycieli z wielką ostrożnością zbieraliśmy odpady wokół głównej jezdni prowadzącej przez naszą miejscowość oraz przydrożne rowy bocznych dróg i teren wokół boiska sportowego i krytej pływalni. Wypełnione po brzegi worki uczniowie zostawiali przy drodze, skąd zostały zabrane przez firmę odpowiedzialną za wywóz śmieci. Uczniowie zrozumieli, jak ważne jest ograniczenie odpadów. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające.

Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

opracowała

Krystyna Wójtowicz