„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”

W przeddzień majowych świąt Polaków: Święta Pracy, Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym apelu. Spotkaliśmy się, aby uczcić 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja. Konstytucję uchwalono w 1791 roku - była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej. Dzień upamiętniający powstanie tego dokumentu nazywa się świętem wolności
i radości.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Ta data przypomina nam o odwadze i dążeniach naszych przodków do wolności, równości i sprawiedliwości. 2 maja świętujemy także Dzień Flagi Państwowej. Biało-czerwona flaga jest symbolem naszej Ojczyzny, dumy narodowej i naszej tożsamości.

Podczas szkolnej akademii mieliśmy okazję wysłuchać i obejrzeć program słowno- muzyczny, na który tym razem złożyły się piękne prezentacje piosenek i pieśni patriotycznych wykonane przez uczniów z wszystkich oddziałów -  od przedszkolaków z klasy „0” aż do klasy ósmej.  Natomiast uczniowie z klasy V i VI  zabrali nas w teatralną podróż do XVIII stulecia. Ta wspólna wędrówka przez dzieje Polski pomogła zebranym wczuć się w atmosferę roku 1791 oraz lepiej zrozumieć  doniosłość tamtych wydarzeń.

Dziś przypominamy karty historii, po to by czerpać z nich siłę, mądrość oraz wartości,
które pozwalały Polakom przetrwać czasy rozbiorów i trudny wiek dwudziesty. Mamy na uwadze, że nasza wolność i suwerenność to nie tylko dar, ale także ogromna odpowiedzialność, a biało - czerwona flaga przypomina nam nie tylko o naszej dumie, ale także o naszych obowiązkach i o tym, jak ważne jest, abyśmy zachowali jedność i szanowali nasze różnice.