CZYM JEST DLA NAS OJCZYZNA? AKADEMIA Z OKAZJI 11 LISTOPADA

„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi –

N I E P O D L E G Ł O Ś Ć.”

11 listopada  jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność.

Z tej okazji w czwartek 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Pytanie przewodnie tegorocznej uroczystości brzmiało:  "Czym dla Ciebie jest ojczyzna?  Inscenizacja uroczystości z okazji Święta Niepodległości podzielona była na dwie części. Pierwsza z nich to część oficjalna, podczas której zebrani na akademii szkolnej uczniowie  mogli przypomnieć sobie, jakie mamy polskie symbole narodowe oraz jaka jest ich funkcja i symbolika. Następnie w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewaliśmy wspólnie  hymn państwowy. Druga część z humorem przedstawiła różne aspekty postrzegania Ojczyzny i miłość do Polski widzianą przez pryzmat różnych profesji.

Uczniowie z klasy VIII przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne wykonane przez szkolny chór oraz wiersze o tematyce patriotycznej.
Wydarzenie to zakończyło się przemówieniem pani dyrektor. Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się
z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość i patriotyzm.

Całość została przygotowana przez wychowawcę klasy VIII oraz nauczyciela historii panią Ewę Dyrdę.
Justyna Job- Janik