"Zielona Szkoła" - Rowy 2018

W dniach 7-15 czerwca 93 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wyjeździe na „zieloną szkołę” do nadmorskiej miejscowości Rowy. W czwartek 7 czerwca zebraliśmy się o godz. 21:45 i po wzruszających pożegnaniach wyruszyliśmy na północ Polski. Podróż przebiegła bardzo pomyślnie i szczęśliwie dotarliśmy na miejsce. Ośrodek „Lazur Bis”, w którym wypoczywaliśmy, okazał się bardzo ładny, pokoje duże i wygodne, a jedzenie naprawdę smaczne. Do morza mieliśmy ok. 700 m, więc korzystaliśmy z jego uroków po dwa razy dziennie. Trasa prowadziła przez uroczy las, za którym rozciągała się piękną, szeroka plaża. Pogoda była bardzo sprzyjająca, więc uczniowie mogli korzystać z zabaw wodnych. Ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla tych, którzy na zielonej szkole byli po raz pierwszy okazał się „obrzęd chrztu”. Uroczystość przygotowana została przez uczennice z klasy VII oraz Tomasza Kłącza z klasy III gimnazjum. Kandydaci do „chrztu” na początek składali odpowiednie dary dla Posejdona (muszelki, kamyczki, roślinki itp.). Następnie wszyscy nowicjusze musieli pokonać wcale niełatwy tor przeszkód i złożyć przyrzeczenie przed obliczem Posejdona. Ważnym momentem było również pisanie na piasku nadanych pseudonimów i oczekiwanie, aż fale morskie zmyją wszystkie litery (oznacza to bowiem, że dana osoba w przyszłym roku prawie na pewno również wyjedzie na zieloną szkołę).

Poniedziałkowy wieczór upłynął nam w bardzo miłej atmosferze przy pieczeniu kiełbasek na ognisku. W ramach wyjazdu zorganizowaliśmy wycieczkę do Ustki. Chętnie wypłynęliśmy w rejs po Bałtyku na fantastycznym pirackim statku – UNICUS. Sztorm zdecydowanie spotęgował nasze doznania i pozwolił nam przeżyć niezapomniane chwile. Ponadto każdego dnia korzystaliśmy z boiska do piłki nożnej i siatkowej, placu zabaw i altanek rekreacyjnych. Na świeżym powietrzu uczniowie wzbogacali swoją wiedzę (wypełniając karty pracy, rozwiązując łamigłówki, różnego typu quizy czy grając w gry edukacyjne). Miłośnicy siatkówki i joggingu chętnie uczestniczyli w porannych treningach, które odbywały się każdego dnia. Kibice piłki nożnej mieli możliwość obejrzenia ważnego meczu w świetlicy z dużym telewizorem. Uczniowie  wraz ze swymi opiekunami podziwiali również piękny zachód słońca. W  dzień wyjazdu obowiązkowo udaliśmy się na pożegnanie morza i długi spacer po plaży. Wyjazd stanowił nie tylko doskonałą formę wypoczynku, ale pozwolił także wzbogacić naszą wiedzę na temat polskiego wybrzeża. Ponadto  służył lepszej integracji uczniów naszej szkoły i przyczynił się do zawiązania licznych przyjaźni. Opaleni i szczęśliwi bezpiecznie powróciliśmy do swych domów.