Film "Dzień z Bolesławem Chrobrym" w ZSP Naprawa
Piątek (21 marca) na długo zapisze się w pamięci uczniów naszej szkoły. W dniu tym hala sportowa zamieniła się w średniowieczny zamek, na którym spędziliśmy „Dzień z królem Bolesławem Chrobrym”. Wydarzenie przygotowane zostało w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „1000-lecie Królestwa Polskiego”, do którego przystąpiła nasza szkoła. Wszystkie działania projektowe mają na celu przybliżenie wiedzy na temat życia i działalności Bolesława Chrobrego, uczczenie 1000-lecia jego koronacji na króla Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
W przygotowanie uroczystości zaangażowana została każda klasa. Otrzymała zadanie do wykonania, które związane było z historią i tradycją naszego państwa.
Dzisiejszą przygodę rozpoczęliśmy od występu najmłodszych uczestników, czyli klasy pierwszej. Zadaniem pierwszoklasistów było wykonanie autorskiej korony królewskiej. Oprócz tego najmłodsi uczniowie zaprezentowali piękny taniec średniowieczny.
Zadaniem drugoklasistów było wykonanie oryginalnego herbu Bolesława Chrobrego, wykorzystując symbole związane z jego panowaniem. Przedstawiciele klasy zaprezentowali swoje dzieło i szczegółowo omówili jego symbolikę.
Z kolei klasa trzecia wprowadziła nas w klimat epoki średniowiecza, prezentując stroje dworskie – a dokładnie strój króla i królowej.
Czwartoklasiści przybliżyli nam sylwetkę rycerza średniowiecznego, zaprezentowali inscenizację obrzędu pasowania na rycerza i prawdziwą walkę rycerską.
Przedstawiciele piątej klasy zredagowali i przedstawili „Legendę o Szczerbcu”, która opowiadała o wielkich dokonaniach króla Bolesława Chrobrego.
Klasa szósta zabrała nas w niezwykłą podróż w czasie, a dokładnie na ucztę królewską, podczas której zaprezentowano potrawy i popularne rozrywki średniowieczne. Oczywiście, jak to na uczcie bywało, nie zabrakło elementów muzyki i śpiewu.
Zadaniem uczniów klasy VII było przygotowanie tańca średniowiecznego.
Ósmoklasiści natomiast przygotowali inscenizację koronacji królewskiej, która stała się zwieńczeniem dzisiejszej uroczystości. Następnie reprezentanci poszczególnych klas złożyli hołd koronowanemu królowi i odczytali listy gratulacyjne.
Oprócz występów, na hali zorganizowana została wystawa z listami gratulacyjnymi, projektami banknotów i monet średniowiecznych, makietami zamku średniowiecznego oraz portretami królów pt. „Polscy Królowie od Bolesława Chrobrego po Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Każdy z uczestników spotkania proszony był o wzięcie udziału w głosowaniu na najładniejszą makietę zamku średniowiecznego oraz najpiękniejszy portret króla.
Drugą część spotkania stanowił „Turniej Rycerski” dla klas I-III oraz „Turniej Wiedzy Rycerskiej”, w którym zmierzyli się przedstawiciele klas IV-VIII.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Wszystkie zadania zostały wykonane na najwyższym poziomie. Dzięki temu mogliśmy udać się w fantastyczną podróż do przeszłości, która przybliżyła nam piękną i niezwykle ważną historię i tradycję naszego narodu. Staliśmy się naocznymi świadkami wydarzeń sprzed tysiąca lat. Dziękujemy również przedstawicielom lokalnych mediów „PowiatSuski24.pl”, którzy towarzyszyli nam w tym pięknym dniu.