AKCJA SPOŁECZNO- EDUKACYJNA ŻONKILE
W dniach 11-20 kwietnia 2022 r. uczniowie klas I-VIII wzięli udział w kolejnej edycji akcji społeczno- edukacyjnej ŻONKILE.
19 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim- zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jak co roku, zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE. Żonkile nieodłącznie związane są z ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Uczniowie starszych klas naszej szkoły włączyli się w uczczenie pamięci o tych Żydach, którzy zginęli w obronie swojej godności. Wychowawcy klas wprowadzili ich w tematykę powstania w getcie warszawskim, przedstawili fakty oraz podjęli refleksję na temat godności każdego człowieka. Zwrócono uwagę, że pamięć o tamtych wydarzeniach pozwala oddać hołd tym, którzy oddali życie w walce o słuszną sprawę, a zarazem uświadamia, że dbanie o godność i szacunek dla każdego człowieka, niezależnie od rasy, narodowości, wyznawanej religii czy światopoglądu, jest naszym moralnym obowiązkiem.
Uczniowie klas I- VIII na znak solidarności, samodzielnie wykonali papierowe żonkile, według załączonego wzoru, i przesłali zdjęcia, które obejrzeć można w zamieszczonej galerii.
Składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie w tegoroczną akcję ŻONKILE.