Drodzy Rodzice!

W związku z zaistniałą sytuacją zachęcam Was gorąco do kontynuowania terapii logopedycznej w warunkach domowych.

Proszę o wykonywanie ćwiczeń narządów mowy, zabaw oddechowych i innych ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Wielkanoc jest wdzięcznym tematem do podejmowania takich działań. Każdą z proponowanych zabaw można nieco modyfikować i wymyślać kolejne.

Zapraszam do korzystania z zamieszczonych materiałów i linków.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę o kontakt: filipbe@onet.eu

Bajka logopedyczna „Baba w buzi” - o porządkach ( ćwiczenia artykulacyjne) Rodzic/opiekun czyta bajkę i razem z dzieckiem wykonuje ćwiczenia.

Pewnego dnia baba, która mieszka u każdego w buzi, robiła wielkie porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (język przesuwa się w stronę policzków po stronie wewnętrznej). Potem umyła sufit (język przesuwa się do podniebienia).

Podłoga też była bardzo brudna, więc umyła ją dokładnie (język na dnie jamy ustnej). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umyła je od zewnątrz, a później od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po ich stronie wewnętrznej). Wreszcie umyła schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa).

Wytrzepała dywany (język wykonuje szybkie ruchy w górę i w dół). Na koniec pootwierała wszystkie okna, by dom przewietrzyć. Do domu wpadł wiatr (dziecko nabierają powietrze nosem i wydmuchują ustami). W tak wysprzątanym domu można już malować wielkanocne pisanki!

Zabawa ruchowa „Kura” przy dźwiękach muzyki. Można wykorzystać dowolny utwór muzyczny i wyjaśnić dziecku, co ma robić, gdy muzyka gra i kiedy milknie.
  1. Kura spaceruje po podwórku ( dzieci spacerują przy muzyce), szukając pożywienia (dzieci spacerują, wysoko unosząc kolana,a gdy muzyka milknie) zatrzymują się i najpierw jedną, a później drugą stopą „rozgrzebują” ziemię.
  2. I ponownie kura wędruje ( włączamy muzykę, a potem ją zatrzymujemy) Kura macha skrzydłami (dzieci machają ramionami).
  3. Ostatni spacer ( ponownie włączamy muzykę, a po zatrzymaniu melodii )Kura dziobie ziarenka (palce obu rąk dzieci układają w kształcie ptasiego dzioba; kilka razy otwierają szeroko „dzioby” i zamykają, składając kciuk z kolejnymi palcami).

Zabawa oddechowa - zdmuchnij piórko. Jeśli nie macie piórek, można wykorzystać waciki lub skrawki bibuły.

Połóżcie na stole piórko lub kilka delikatnych, kolorowych piórek. To ćwiczenie polega na rywalizacji, kto zdmuchnie pierwszy piórko na podłogę po stronie przeciwnika! Ważne: Powietrze wciągamy nosem, a wydychamy ustami.

Wielkanocne memory – wystarczy kliknąć Zagraj tutaj

Wielkanoce symbole – ćwiczenie spostrzegawczości